Václav Hudeček předsedou mezinárodní poroty rozhlasové soutěže Concertino Praga 2007

31. leden 2007

Václav Hudeček, jeden z nejvýznamnějších laureátů Concertina Praga a českých houslistů vůbec, se přesně po čtyřiceti letech k soutěži vrací. Tento laureát z let 1966 a 1967 se ve dnech 4. - 6. 2. 2007 stane předsedou mezinárodní poroty.

Členy poroty jsou i dva bývalí laureáti soutěže, japonská houslistka Shizuka Ishikawa (CP 1969, 1970) a ruský violoncellista, v současnosti žijící v Anglii, Leonid Gorokhov (CP 1982). V porotě zasednou také další umělci mezinárodního věhlasu - kytarový mistr Štepán Rak, maďarský klavírista Jenö Jandó a dva zástupci Evropské vysílací unie (EBU) Veronika Brvar (Slovinsko) a Marco Mauceri (Itálie).

Letošní ročník soutěže byl vypsán pro sólové nástroje klavír, housle, violoncello a klasickou kytaru. Poslední ze jmenovaných nástrojů má letos v soutěži historickou premiéru.

Mezinárodní porota vyslechne celkem 36 nahrávek (klavír 15, housle 8, violoncello 8 a kytara 5). Česká republika je v mezinárodní soutěži zastoupena pěti soutěžícími. Ty vybrala z celkem 30-ti nahrávek národního kola česká porota ve složení: Jan Simon - předseda (klavír), Jiří Bárta (violoncello), Bohuslav Pavlas (violoncello), Bohuslav Matoušek (housle) a Marek Velemínský (kytara). Národní porota zasedala ve dnech 3. a 4. 1. 2007.

Výsledky národní i mezinárodní soutěže budou zveřejněny společně na tiskové konferenci, která se uskuteční dne 7. 2. 2007 od 14.00 hodin v Salonku Zdenky Podhajské (Náměstí Kinských 3, Praha 5). Na konferenci budou přítomni předsedové obou porot Václav Hudeček a Jan Simon. Svou účast dále potvrdili Štěpán Rak a Marco Mauceri. Ve stejný den se zde bude také od 19.30 hodin konat koncert vítězů Národní rozhlasové soutěže České republiky Concertino Praga, kteří obdrželi cenu Nadačního fondu Zdenky Podhajské.

Spustit audio
autor: Tomáš Zavoral