Concertino Praga – Dvořákova rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky

Mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga vznikla v roce 1966 z iniciativy Československého rozhlasu a osobností, mezi kterými byly Zuzana Růžičková, Viktor Kalabis nebo Helena Karásková. Soutěž byla určena mladým hudebníkům, kteří se rozhodli, že svůj život zasvětí profesionální dráze interpreta. Sám vzpomínám, jak jsem jako malý kluk s otevřenými ústy sledoval v televizi koncerty laureátů soutěže z pražského Rudolfina, kdy mí vrstevníci předváděli výkony, které mně připadaly nedosažitelné. Aby ne. Vždyť v historii Concertino Praga uspěli takové veličiny jako houslisté Václav Hudeček, Dmitry Sitkovetsky, Sergej Stadler, Julian Rachlin, Isabelle Faust, Jan Mráček, violoncellisté Leonid Gorochov, Mikhail Rudin, Tomáš Jamník, klavíristé Vladimír Felcman, Zoltán Kocsis, Igor Ardašev, Ivo Kahánek, varhaník Jaroslav Tůma, flétnista Michael Martin Kofler, hobojisté Jana Brožková a Vilém Veverka; klarinetisté Sabine Meyer nebo Ludmila Peterková; hornista Radek Baborák či trumpetista Giuliano Sommerhalder. Ti všichni dnes s úspěchem brázdí světová pódia se vzpomínkou na soutěž, která jim pomohla pootevřít dveře do velkého světa hudby.

Spojením sil Českého rozhlasu a Akademie klasické hudby dochází k propojení potenciálu velkého mediálního domu, který soutěž založil a přes 50 let úspěšně pořádá, a instituce, která pořádá 12 let mezinárodně uznávaný hudební festival. Ten úspěšně soustavnou péčí o dílo Antonína Dvořáka a prezentací světového vrcholového interpretačního umění naplňuje svou počáteční ambici, to jest stát po boku festivalů, jakými jsou Luzern, Salzburg, Verbier nebo Pražské jaro. Akademie klasické hudby a Český rozhlas se scházejí na půdorysu něčeho, co v sobě skýtá potenciál, má bohatou historii a skvělou myšlenku. Tou je podpora skutečně mladých, ale mimořádně talentovaných umělců za spolupráce veřejnoprávních rozhlasů. Cílem těchto institucí je mimo jiné šířit kulturní dědictví a kultivovat prostředí, ve kterém žijeme. V tomto jsou cíle Českého rozhlasu a Akademie klasické hudby totožné. Jednání s Českým rozhlasem o spolupořadatelství se v těchto dnech úspěšně završila a vyústila ve vyhlášení 54. ročníku soutěže Concertino Praga. Soutěž nově nese v podtitulu název Dvořákova rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky. Dvořákův odkaz spatřujeme ve skutečnosti, že sám Mistr v době, kdy se z hlediska svého uměleckého života již etabloval a požíval jisté existenční jistoty, mimo jiné právě při působení na Pražské i Newyorské konzervatoři, aktivně a často i finančně formou stipendií podporoval mladé nadějné umělce. To nám jako spolupořadatelům bylo vzorem a inspirací k tomu, abychom se pokusili úspěšné soutěžící Concertino Praga podpořit formou studijních stipendií nebo příspěvkem na nákup vlastního hudebního nástroje. Takovéto pojetí soutěže je pak možné díky kontinuálnímu úsilí českého rozhlasu a nově i díky zásadní podpoře Rodinné nadace Karla Komárka KKFF.

Samozřejmě je naším zájmem obrátit pozornost hudební i laické veřejnosti k mimořádně talentovaným a pracovitým mladým lidem, dát je za vzor jejich vrstevníkům. Na místě je zmínit některé zásadní změny, které by měly vést k dalšímu zvyšování atraktivity soutěže jak pro publikum, tak pro soutěžící a jejich pedagogy. V minulosti byli soutěžící hodnoceni pouze na základě soutěžních nahrávek. V novém modelu pak finálové kolo proběhne živě na pódiu Rudolfina za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Toto finále bude součástí regulérního programu Dvořákovy Prahy. Určitě bude pro soutěžící důležité, že se představí na pódiu Rudolfina za doprovodu skvělého orchestru v rámci prestižního festivalu Dvořákova Praha osobnostem, jakými jsou například Maxim Vengerov nebo David Geringas, kteří již svou účast v roce 2020 přislíbili. Odměnou soutěžícím pak je potlesk posluchačů ve Dvořákově síni, pocit, že vystoupili na témže festivalu jako třeba Zubin Mehta, Krystian Zimerman nebo Gil Shaham. Reference členů poroty, studijní stipendia, následný Jihočeský festival Concertino Praga, studiová rozhlasová nahrávka pořízená Českým rozhlasem a mnoho dalších cen a příležitostí jsou bezesporu důležitými motivy k účasti v soutěži. Tím může být i nově vzniklá cena diváka finálového kola, kdy přímo během koncertu proběhne hlasování diváků o svém oblíbenci na pódiu. A to vše v době, kdy je kandidátům soutěže maximálně 15, respektive 16 let. Takže 54. Concertino Praga, Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky očekává své účastníky i posluchače.