Známe letošní finalisty: Osm mladých talentů míří do Prahy
Mezinárodní hudební soutěž mladých interpretů Concertino Praga – Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž – zná své finalisty pro rok 2025. Do finále postoupilo osm výjimečně talentovaných mladých hudebníků, kteří uspěli v konkurenci téměř šedesáti přihlášených z Evropy, Asie i Ameriky.
Ve dvou nástrojových kategoriích – pro strunné a klávesové nástroje a samostatně pro dechové nástroje – hodnotila odborná porota anonymně nahrávky celkem 59 soutěžících. Porotci z řad předních českých interpretů a pedagogů zasedali ve dnech 4.–8. května 2025.
Finalisté Concertino Praga 2025
Sólová kategorie I (strunné a klávesové nástroje):
Matvejs Fokins (Lotyšsko) – klavír
Yeonah Kim (Jižní Korea) – housle
Darin Lambrev (Bulharsko) – violoncello
Viktor Stocker (Česká republika) – akordeon
„Letošní ročník soutěže Concertino Praga potvrdil skutečnost, že interpretační úroveň mladých hudebníků neuvěřitelně roste. A to nejen ve smyslu skvělého technického zvládnutí velmi náročných skladeb, ale i přes mladý věk soutěžících v obdivuhodné hudební vyzrálosti a šíři naprosto přesvědčivě zvládnutého repertoáru. Je škoda, že do finále mohou postoupit jen čtyři soutěžící, dovedl bych si v této kategorii představit i několik dalších.“ Dodává klavírista Karel Košárek.
Hudební režisér Petr Strejc uvedl že „Za zmínku také stojí pestré nástrojové zastoupení. Osobně mě potěšila účast harf, akordeonů a violy.
Všem zúčastněným nezbývá než popřát vytrvalost do dalších let, a ať je hudba provází i nadále.“
Sólová kategorie II (dechové nástroje):
Raeun Hong (Jižní Korea) – hoboj
Víctor Amadeu Puigbò Rincón (Španělsko) – saxofon
Otakar Antonín Štefan (Česká republika) – klarinet
Chantal Ramona Veit (Itálie) – příčná flétna
„Letošní ročník mě velmi příjemně překvapil vysokou úrovní přihlášených dechových nástrojů. Hodnocení bylo nesmírně těžké, rozdíly v bodech minimální,“ uvedl hornista Jan Vobořil.
Flétnistka Žofie Vokálková ocenila rozmanitost nástrojového obsazení: „V letošním ročníku mne velmi potěšila účast méně „soutěživých“ hudebních nástrojů - saxofon, hoboj, fagot. Navíc byli na výborné úrovni.
Oceňuji také velmi vyrovnanou úroveň a kvalitu trumpetistů.“
„Nahrát bez střihu téměř půlhodinový program je výzva i pro zkušené profesionály. Soutěžící prokázali nejen hudební kvality, ale i neuvěřitelnou disciplínu a soustředění,“ dodal klarinetista Karel Dohnal.
Každý z finalistů se představí na veřejném koncertě v Praze s koncertantní skladbou za doprovodu orchestru. Výkony posoudí finálová porota, vítězové získají finanční stipendia. Hlavní laureát navíc získá možnost natočit profesionální nahrávku v Českém rozhlase.
Z bodového hodnocení vzešli také dva náhradníci, kteří – pokud nezasáhnou do samotného finále – dostanou možnost vystoupit na Talent Stage festivalu Dvořákova Praha:
Naďa Strnadová (Česká republika) – violoncello
Levente Bubreg (Rakousko) – fagot
Zvláštní ceny ročníku 2025
Cena Rodinné nadace Karla Komárka pro nejlepšího českého účastníka: Viktor Stocker (akordeon)
Cena Nadace Bohuslava Martinů: Chantal Ramona Veit (flétna)
Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové: Matvejs Fokins (klavír)
Finálové koncerty v září
- září 2025 – finále kategorie II (dechové nástroje): Betlémská kaple, Praha
- září 2025 – finále kategorie I (klavír a smyčcové nástroje): Dvořákova síň Rudolfina, Praha
Oba koncerty se uskuteční v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Přímý přenos nabídne Český rozhlas Vltava, který odvysílá také koncert laureátů na Jihočeském festivalu Concertino Praga v Písku. Ostatní koncerty zazní ze záznamu.