Porota 3. kola

03363029.jpeg

Finálové kolo soutěže proběhne v rámci koncertu na festivalu Dvořákova Praga v sobotu 12. 9. 2020. Na rozdání cen se bude podílet 12 porotců.

Lukáš Vondráček, klavír (Česká republika)

Lukáš Vondráček byl od počátků své umělecké dráhy považován za zázračné dítě. Své první veřejné vystoupení absolvoval jako čtyřletý, v patnácti letech debutoval s Českou filharmonií a dirigentem Vladimirem Ashkenazym, o rok později následovalo turné po Spojených státech. Díky své fenomenální technice kombinované s přirozenou muzikalitou si brzy získal značné mezinárodní renomé. Je laureátem řady interpretačních klání včetně absolutního vítězství v prestižní Mezinárodní klavírní soutěži královny Alžběty v Bruselu. Vystupuje s mnoha špičkovými orchestry a dirigenty, z nichž jmenujme alespoň Paavo Järviho, Yannicka Nézet-Séguina, Marin Alsop, Christopha Eschenbacha, Vasilije Petrenka a Jakuba Hrůšu.

Maxim Vengerov, housle (Izrael)

Maxim Vengerov je považován za jednoho z nejlepších houslistů současnosti. Na housle začal hrát v pěti letech, jako desetiletý se stal laureátem Wieniawského houslové soutěže a ve stejném roce pořídil svou první nahrávku, která zahájila řadu jeho rozsáhlé diskografie pro vydavatelství Melodia, Teldec a EMI. Za své nejvýznamnější učitele, mentory, ale také přátele považuje Mstislava Rostropoviče a Daniela Barenboima, kteří měli na utváření jeho chápání hudby klíčový vliv. Kromě oslnivé sólistické kariéry se intenzivně věnuje dirigování, je vyhledávaným pedagogem i porotcem a stal se jako první umělec z oblasti klasické hudby Vyslancem dobré vůle UNICEF.

Augustin Hadelich, housle (USA)

Houslista Augustin Hadelich se narodil německým rodičům v Itálii. Hře na housle se věnoval od svých pěti let pod vedením svého otce, zapáleného amatérského hudebníka. Později absolvoval Mascagniho institut v Livornu a proslulou Juilliard School v New Yorku. Jeho hra je oceňována pro fenomenální techniku, plný zvuk a krásu tónu. Dosud vystoupil s mnoha významnými evropskými i americkými orchestry včetně amsterdamského Concertgebouw, Newyorské filharmonie či Clevelandského orchestru. Jeho bohatá diskografie, která zahrnuje mj. díla Mendelssohna, Brahmse, Čajkovského a Sibelia, je ověnčena mnoha významnými cenami, např. Grammy Award 2016.

David Geringas, violoncello (Německo, Litva)

Litevský violoncellista a dirigent David Geringas patří mezi nejuznávanější interprety současnosti, vystupuje prakticky se všemi významnými světovými orchestry a dirigenty. Hru na violoncello vystudoval u Mstislava Rostropoviče a roku 1970 se stal držitelem zlaté medaile na prestižní Mezinárodní soutěži Čajkovského. Jeho interpretační záběr sahá od raného baroka až po hudbu současných autorů. Na svém kontě má více než pět desítek CD, z nichž řada získala významná ocenění. Věnuje se také pedagogické činnosti: kromě mistrovských kurzů, které pořádá po celém světě, je profesorem violoncella na Vysoké hudební škole v Berlíně.

Francois Leleux, hoboj, dirigent (Francie)

Francouzský hobojista a dirigent François Leleux je známý svou nezkrotnou muzikalitou a zápalem. Již v osmnácti se stal letech prvním hobojistou Pařížské opery, později stejnou pozici zastával u Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu. Jako dirigent spolupracuje se Skotským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem BBC či Filharmonií Oslo. V rámci nadcházejícího ročníku Salcburského hudebního festivalu vystoupí s renomovanou Cameratou Salzburg. Podílel se na vzniku dvou desítek CD mj. i s hudbou Bacha, Zelenky, Mozarta, Dvořáka či Brittena. Věnuje se také pedagogické činnosti. Jeho manželkou je proslulá houslistka Lisa Batiashvili.

David Mareček, klavír, ředitel České filharmonie (Česká republika)

David Mareček vystudoval hru na klavír a dirigování na Konzervatoři Brno, později pokračoval ve studiích na Janáčkově akademii múzických umění v oboru klavír a v doktorandském studiu v oboru interpretace a teorie interpretace. Na brněnské konzervatoři byl zástupcem ředitele a profesorem řádného klavíru. Od roku 2011 působí na postu generálního ředitele České filharmonie, kde soustavně dosahuje skvělých výsledků v získávání prestižních příležitostí prezentovat umění našeho prvního orchestru na mezinárodní scéně. Jako klavírista má na svém kontě z nedávné doby ceněnou nahrávku Schubertovy Zimní cesty s basistou Janem Martiníkem.

Tomáš Netopil, dirigent (Česká republika)

Tomáš Netopil patří mezi nejúspěšnější české dirigenty. Dirigování vystudoval na pražské AMU a na Královské akademii ve Stockholmu. Roku 2002 záskal prvenství na mezinárodní dirigentské soutěži George Soltiho. V letech 2009–2012 byl šéfdirigentem Opery Národního divadla a od roku 2013 zastává post hudebního ředitele opery a filharmonie v německém Essenu. Spolupracuje s mnoha renomovanými orchestry, jako je např. Staatskapelle Dresden či London Philharmonic Orchestra, hostuje v proslulé Semperově opeře v Drážďanech. V uplynulých dvou sezónách se úspěšně představil ve Vídeňské státní opeře s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky, Dvořákovou Rusalkou a Mozartovou operou Così fan tutte.

Jakub Hrůša, dirigent (Česká republika)

Jakub Hrůša patří k nejrespektovanějším dirigentům mladší generace. Dirigování studoval na AMU v Praze mj. u Jiřího Bělohlávka a již ve svých osmnácti letech získal tři významná ocenění v soutěži Pražského jara. O tři roky později se stal vítězem mezinárodní soutěže dirigentů „Lovro von Matačić“ v Záhřebu. Dosud spolupracoval s většinou českých orchestrů i s řadou orchestrů světových, v současné době stojí v čele Bamberských symfoniků a je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Philharmonia Orchestra. Jako operní dirigent působil v pražském Národním divadle, v Královském dánském divadle v Kodani a na operním festivalu v anglickém Glyndebourne.

Jana Boušková, harfa (Česká republika) 

Špičková harfistka světového formátu Jana Boušková absolvovala Státní konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University. Jako dosud jediná češka se stala laureátkou světově nejproslulejší harfové soutěže v USA. Vystupuje pravidelně sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Je sólovou harfistkou České filharmonie, profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu, Royal College of Music v Londýně a Akademie múzických umění v Praze, porotkyní prestižních harfových soutěží. Její bohatá diskografie zahrnuje téměř padesát CD.

Thibaut Maillard, R.T.S., EBU (Švýcarsko)

Francouzský rodák Thibaut Maillard nejprve studoval hru na klavír a později absolvoval Národní konzervatoř hudby a tance v Paříži, kde se zaměřil zejména na hudební teorii, dirigování a hudební režii a produkci. Jako hudební producent má bohaté zkušenosti v oblasti rozhlasového a televizního vysílání a vydávání audio a video nosičů, stejně jako v produkčním zajištění živých přenosů do kin. Podílel se na vzniku více než čtyř desítek DVD a CD renomovaných interpretů a spolupracuje s významnými koncertními sály v Moskvě, Barceloně, Madridu, Vídni, Berlíně, Stockholmu či Paříži. Od roku 2015 pracuje jako producent klasické hudby pro švýcarskou televizní a rozhlasovou společnost Radio Télévision Suisse.

Walter Auer, flétna (Rakousko)

Rakouský flétnista Walter Auer vystudoval Mozarteum v Salcburku a berlínskou Akademii Herberta von Karajana. Svou profesionální hudební dráhu zahájil jako první flétnista Drážďanské filharmonie, v současné době zastává stejný post u Vídeňských filharmoniků. Jako sólista i komorní hráč získal řadu ocenění v mezinárodních soutěžích (Cremona, Bonn, Mnichov). Na koncertním pódiu se setkává s osobnostmi jako Daniel Barenboim nebo Cecilia Bartoli. Věnuje se rovněž pedagogické činnosti – vede mistrovské kurzy na proslulé Juilliard School a Letním hudebním festivalu v New Yorku, na Konzervatoři v Sydney, v Japonsku, Itáli, Španělsku a Švýcarsku.

Daniel Ottensamer, klarinet (Rakousko)

Rakouský klarinetista Daniel Ottensamer se původně věnoval hře na klavír a na violoncello. Vystudoval Univerzitu hudebních a dramatických umění ve Vídni a roku 2009 se stal prvním klarinetistou orchestru vídeňské Státní opery. Ve stejném roce také zvítězil v prestižní Mezinárodní klarinetové soutěži Carla Nielsena v Dánsku. Jako sólista je pravidelně zván k vystoupením s renomovanými orchestry jako Mozarteum Orchestra Salzburg, Vídenští filharmonikové či NHK Symphony Orchestra a s dirigenty jako Lorin Maazel, Gustavo Dudamel, Andris Nelsons nebo Ádám Fischer. Intenzivně se věnuje také komorní hudbě. Se svým bratrem Andreasem a otcem Ernstem tvoří trio The Clarinotts.