Porota 2. kola

Představujeme vám porotu 2. kola Concertino Praga 2023

Pablo Ferrández se narodil roku 1991 v Madridu do hudební rodiny a ve třinácti letech nastoupil na prestižní Hudební školu královny Sofie. Poté absolvoval studium na Kronberg Academy (Německo) a stal se stipendistou Nadace Anne-Sophie Mutter. Je laureátem XV. ročníku Mezinárodní Čajkovského soutěže. Vystupuje s nejlepšími světovými orchestry, jako je např. Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Londýnská filharmonie, Academy of St Martin in the Fields či Izraelská filharmonie, a s dirigenty zvučných jmen včetně Manfreda Honecka a Daniela Gattiho. Jako komorní hráč často spolupracuje s umělci jako Anne-Sophie Mutter, Vadim Repin, Martha Argerich, Gidon Kremer, Janine Jansen aj. Roku 2021 vydal pod hlavičkou SONY Classical své debutové album, které mu vyneslo cenu Opus Klassik Award. Chystá se na debut na Salcburském festivalu, na evropské turné s Londýnskou filharmonií a na recitály v Carnegie Hall a Wigmore Hall. Hraje na Stradivariho nástroje Lord Aylesford z roku 1696 a Archinto z roku 1689.

Roman Rabinovich debutoval jako desetiletý s Izraelskou filharmonií pod taktovkou Zubina Mehty. Je vítězem Mezinárodní klavírní soutěže Arthura Rubinsteina 2008. Jeho klavíristický repertoár pokrývá skladby šesti století, od Byrda po Bouleze i novější autory. Velké uznání kritiky si získal za interpretaci Haydnovy hudby. Koncertuje po celé Evropě a USA, například v lipském Gewandhausu, londýnské Wigmore Hall, Velkém sále Moskevské konzervatoře, pařížském Cité de la Musique a Kennedyho centru ve Washingtonu. Vystupuje s orchestry jako Royal Scottish National Orchestra, Seattle Symphony, Orchestre de Chambre de Paris, KBS Symphony či Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK. Spolupracuje s dirigenty, jakými jsou Sir Roger Norrington, Zubin Mehta, Kristjan Järvi, Gerard Schwarz a Joseph Swensen. V úvodu sezony 2022/2023 debutoval v Carnegie Hall. K dalším vrcholům této sezony patří Čajkovského Klavírní koncert č. 1 s Královským skotským národním orchestrem či Griegův Klavírní koncert s Edmonton Symphony.

Dmitry Sitkovetsky je oceňován jako houslista, dirigent, skladatel, aranžér, popularizátor a vykladač hudby. V roce 1990 založil komorní orchestr New European Strings, sdružující nejvýznamnější hráče na smyčcové nástroje ze špičkových evropských těles, kteří pocházejí z ruského i západního hudebního prostředí. Jméno Dmitry Sitkovetsky se stalo synonymem pro umění transkripce. Jeho kultovní úpravy Bachových Goldbergovských variací žijí vlastním životem: jsou pravidelně uváděny na koncertních pódiích a mnoho předních současných interpretů pořídilo jejich nahrávky. Sitkovetsky je rovněž velmi žádaný jako člen poroty, hudební expert a pedagog. V poslední době působil jako porotce na Mezinárodní houslové soutěži v Indianapolis, Concours Musical International de Montréal, Mezinárodní Čajkovského soutěži a houslové soutěži Enescu. Jako houslista a/nebo hostující dirigent v sezoně 2022–2023 hojně koncertuje po celé Evropě a Severní Americe např. v Jeruzalémě, Berlíně, Mexico City, Bukurešti, Havaně, Istanbulu, Baku a Sofii.

Britská hornistka Sarah Willis se narodila v USA a vyrůstala v Tokiu, Bostonu, Moskvě a Londýně. První lekce hry na lesní roh absolvovala ve čtrnácti letech, tři roky v britské metropoli studovala na Guildhall School of Music and Drama a poté pokračovala ve vzdělávání u Ferguse McWilliama v Berlíně. V letech 1991–2001 byla členkou Staatskapelle Berlin a v roce 2001 se stala první hráčkou na dechové nástroje, která získala místo v Berlínské filharmonii. Hraje i s mnoha dalšími předními orchestry a jako sólistka a komorní hráčka vystupuje po celém světě. Natočila řadu ceněných alb, z nichž nejnovější s názvem „Mozart y Mambo“ propojuje hudbu klasiků s kubánskými rytmy. Věnuje se rovněž pedagogické a osvětové činnosti, mj. vyučuje na Karajanově akademii a uvádí rodinné koncerty Berlínské filharmonie. Její přínos pro klasickou hudbu byl ve Velké Británii oceněn na nejvyšší úrovni, když jí roku 2021 královna Alžběta II. udělila prestižní titul Member of the Order of the British Empire.

Albena Danailova (housle)

Luc Mangholz (příčná flétna)

Ivo Kahánek (klavír)