Porota 2. kola

03653398.jpeg

Porota 2. kola, která z 25ti soutěžících vybere 4 finalisty, bude zasedat 22. a 23. dubna 2020. I tato porota bude mezinárodní a bude sedmičlenná.

Kateřina Javůrková, lesní roh (Česká republika)

Úspěšná česká hornistka Kateřina Javůrková vystudovala Pražskou konzervatoř a ve vzdělání pokračovala na Akademii múzických umění v Praze. V roce 2009 vstoupila do orchestru PKF – Prague Philharmonia a od roku 2013 je rovněž členkou Čeké filharmonie. Sólově vystupuje s významnými českými a zahraničními orchestry, např. s Orchestre de Paris, a věnuje se také komorní hudbě, mj. je zakládající členkou souboru Belfiato Quintet. Kateřina Javůrková je laureátkou mnoha prestižních mezinárodních soutěží: roku 2009 se umístila na prvním místě v mezinárodní soutěži Federico II di Svevia v Itálii a o čtyři roky později získala první cenu a titul Laureáta mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro.

Ian Fountain, klavír (Velká Británie)

Ian Fountain se ve svých devatenácti letech stal roku 1989 nejmladším laureátem proslulé Klavírní soutěže Artura Rubinsteina v Tel Avivu. Vítezství mu otevřelo dveře k závratné mezinárodní kariéře: na nejproslulejších světových pódiích vystoupil mj. s Izraelskou filharmonií pod vedením Zubina Mehty, Londýnskými symfoniky pod taktovkou Colina Davise či Českou filharmonií s Jiřím Bělohlávkem. Jako sólový hráč pravidelně hostuje v New Yorku, Chicagu, Paříži, Berlíně a Madridu. Pro vydavatelství Haenssler Classics natočil spolu s Davidem Geringasem souborné nahrávky violoncellových sonát Beethovena, Chopina, Mendelssohna a Rachmaninova.

Jens Peter Maintz, violoncello (Německo)

Violoncellista Jens Peter Maintz má vynikající pověst jako všestranný sólista, je vyhledávaným komorním hráčem a hudebním pedagogem. Rodák z Hamburku vystudoval u Davida Geringase a zúčastnil se mistrovských kurzů legendárních osobností violoncellového nebe, mj. Heinricha Schiffa a Borise Pergamenščikova. Jeho sólová dráha ho přivedla do kontaktu s dirigenty jako Vladimir Ashkenazy, Herbert Blomstedt, Marek Janowski, či Reinhard Goebel. V oblasti komorní hudby spolupracuje s nejvýraznějšími sólisty současnosti, např. s Janine Jansen, Hélène Grimaud a Isabelle Faust. Za své CD s nahrávkami skladeb Bacha, Dutilleuxe a Kodályho získal prestižní ocenění ECHO Klassik.

Jana Brožková, hoboj (Česká republika)

Renomovaná hobojistka Jana Brožková vystudovala Pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU. V roce 1983 na sebe upozornila vítězstvím na mezinárodní soutěži Concertino Praga a v roce 1989 získala absolutní vítězství a zvláštní cenu na Europäischen Musikpreis Zürich. Řadu let působila jako sólohobojistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od roku 2002 je první hobojistkou České filharmonie. Na českých koncertních pódiích vystupuje pravidelně jako sólistka nebo členka komorních souborů. S dechovým kvintetem Afflatus Quintet vyhrála prestižní 1. cenu v soutěži ARD Mnichov 1997. Od roku 1999 působí též jako pedagog na hudební fakultě AMU v Praze.

Milán Bolla, MTVA, EBU, (Maďarsko)

Maďarský houslista Milán Bolla je absolventem Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti. Deset let byl členem Komorního orchestru Mendelssohn a Symfonického orchestru Danubia. V letech 2003–2009 vyučoval houslové hře na Hudební škole sira Georga Soltiho v Budapešti. Od roku 2009 je moderátorem maďarské rozhlasové stanice Bartók, která vysílá klasickou hudbu. Od roku 2010 působí jako dirigent Smyčcového orchestru Hudební školy sira Georga Soltiho. S tímto orchestrem získal v letech 2014 a 2017 první místo v Národní soutěži orchestrů hudebních škol. První ceny jim byly uděleny také v letech 2013 a 2015 na Evropském hudebním festivalu pro mladé v belgickém Neerpeltu.

Irena Jakubcová, housle (Česká republika)

Irena Jakubcová začala hrát na housle již v pěti letech. V roce 2000 absolvovala Konzervatoř v Plzni a AMU v Praze. V letech 1995 a 2000 se stala laureátkou soutěže konzervatoří. V rámci mezinárodního orchestru European Union Youth Orchestra reprezentovala v roce 1997 Českou republiku na koncertním turné v evropských metropolích (Luxemburg, Londýn, Moskva, Berlín, Limoges, Edinburgh) pod taktovkou Bernarda Haitinka. V roce 1999 se zúčastnila Académie de musique du XXe siècle v Paříži, kde měla možnost pod vedením Pierra Bouleze studovat současnou hudbu. Od roku 2012 zastává post zástupce koncertního mistra České filharmonie.