Porota 1. kola

18. duben 2019

Porota prvního kola bude zasedat v Praze ve dnech 17. - 19. února 2020 a bude mít 7 členů. 

Milan Langer, klavír (Česká republika)

Klavírista Milan Langer vystudoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění. V sedmnácti letech vyhrál chopinovskou soutěž v Mariánských Lázních a v průběhu dalších studijních let získával laureátské tituly a diplomy i na prestižních mezinárodních soutěžích v Bolzanu, Moskvě, Santanderu nebo na Soutěži Pražského jara. Pozornost vzbudily jeho sólové nahrávky klavírních děl A. Rejchy a V. J. Tomáška. Od roku 1998 je pedagogem sólového klavíru a komorní hry na Pražské konzervatoři, v ČR i zahraniční vede klavírní kurzy a semináře. Od roku 1994 je členem Českého tria, s nímž natočil řadu ceněných nahrávek pro vydavatelství Supraphon, Arco Diva aj.

František Novotný, housle (Česká republika)

František Novotný vystudoval hru na housle na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Studium si doplnil v zahraničí u věhlasných virtuosů a pedagogů Zakhara Brona a Viktora Treťjakova. Laureátské tituly a zvláštní ocenění obdržel ve více než dvaceti soutěžích, např. Concertino Praga, Mezinárodní soutěž Čajkovského v Moskvě, Soutěž Pražského jara či Premio Paganini v Janově. Je nositelem Ceny italské rozhlasové a televizní společnosti RAI a Medaile Henryka Wieniawského. Svůj široký repertoár uplatňuje na významných pódiích evropských zemí, Japonska a USA. Působí rovněž jako profesor na JAMU a učí na mezinárodních mistrovských kurzech.

Vít Petrášek, violoncello (Česká republika)

Violoncellista Vít Petrášek vystudoval pražskou konzervatoř a Musikhochschule Luzern. Je držitelem prestižního ocenění Edwin Fischer Preis a dvojnásobným vítězem violoncellové soutěže v rakouském Liezenu. Jako sólista spolupracuje mj. s Luzerner Sinfonie Orchester, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu či Filharmonií Bohuslava Martinů. Je zakládajícím členem souboru Epoque Quartet, který loni oslavil 20 let existence. Během této doby si ansámbl našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci s celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže.

Irvin Venyš, klarinet (Česká republika)

Klarinetista Irvin Venyš vystudoval pražskou HAMU a vzdělání si doplnil roční stáží na Národní konzervatoř hudby a tance v Paříži. Je laureátem prestižních mezinárodních soutěží, mj. Pražské Jaro, Soutěž Jeana Françaixe v Paříži, Mezinárodní soutěže v Markneukirchenu a Bayreuthu. Jeho interpretační záběr sahá od klasického klarinetového repertoáru přes náročné skladby 20. a 21. století (české a světové premiéry) až po folklór. Je častým hostem prestižních pódií v řadě evropských zemích, Japonsku a USA. Nahrává pro Český Rozhlas, Českou Televizi, Mitteldeutsches Rundfunk, Arco Diva, NAXOS či Supraphon. Působí jako pedagog a proděkan pro zahraniční záležitosti a vědu a výzkum na pražské HAMU.

Milan Puklický, hudební režisér (Česká republika)

Milan Puklický absolvoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění ve třídě Josefa Vlacha. Do roku 1985 vystupoval jako člen komorních souborů a sólista v mnoha státech Evropy a Ameriky. Soukromým studiem kompozice a dirigování si rozšířil teoretické i praktické hudební vzdělání. Od roku 1985 byl také hudebním režisérem v Československém, později Českém rozhlase. Od roku 1990 se věnuje výhradně tomuto oboru. Jako hudební režisér spolupracuje s domácími i zahraničními nahrávacími společnostmi, hudebními tělesy, komorními soubory a sólisty. Podílel se na vzniku mnoha nahrávek, z nichž některé získaly významná mezinárodní ocenění.

Evert van Berkel, Sveriges Radio, EBU (Švédsko)

Evert van Berkel pracuje od roku 1992 ve Švédském rozhlase jako producent pro sekci klasické hudby, a to jak v oblasti tvorby orchestrální, tak i komorní, operní a sborové. Je zodpovědný za koordinaci nahrávek a jejich kvalitu. V letech 2009–2016 zastupoval Švédský rozhlas jako porotce na soutěži New Talent Bratislava a v roce 2015 byl členem poroty Concertino Praga. V letech 2008–2014 byl delegátem na Mezinárodním svazu skladatelů, jehož je od května 2014 předsedou. Kromě rozhlasových nahrávek se podílel na vzniku řady CD a několik televizních operních produkcí. Od roku 2015 je předsedou mezinárodní soutěžní přehlídky soudobé hudby International Rostrum of Composers.

Anna Fusek, flétna, housle (Německo)

Pražská rodačka Anna Fusek hraje od raného dětství na zobcovou flétnu, housle a klavír. Hru na tyto nástroje studovala v Rotterdamu, Berlíně a Basileji. V roce 2007 debutovala jako sólová flétnistka s Berlínskými filharmoniky a jako sólistka všech tří nástrojů v roce 2017 s Orchestra della Toscana ve Florencii. Spolupracuje také s dalšími významnými orchestry, např. s Collegiem 1704 nebo Berlínským rozhlasovým orchestrem. Dosud koncertovala v řadě evropských zemí a v Severní i Jižní Americe, a to na řadě prestižních koncertních pódiích, k nimž patří vídeňský Musikverein, Carnegie Hall v New Yorku či Concertgebouw Amsterdam. Jako multiinstrumentalistka vede vlastní soubor Ensemble Kavka.

Spustit audio