Těší nás velká účast v komorní kategorii Concertino Praga 2021

7. duben 2021

Dvořáková rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga hledá letos velké hudební talenty v sólové i komorní hře.

Mladí to i přes pandemii nevzdali a v sólové kategorii se jich přihlásilo 58. Pětičlenná porota prvního kola, kterou tvořili režisérka Českého rozhlasu Markéta Tomková Janáčková, houslistka Shizuka Ishikawa, klavírista Justas Dvarionas, klarinetista Karel Dohnal a klavírista Karel Košárek vybrala pro druhé kolo 25 nejlepších výkonů ze 12 zemí.

„Dával jsem víc bodů než ostatní porotci, ale samotné výkony se mi moc líbily. Každý den jsem seděl se sluchátky na uších a přemýšlel nad tím, jak krásně hrají, jak jsou talentovaní a kolik úsilí při tom museli vynaložit“, zhodnotil letošní výkony sólistů klarinetista Karel Dohnal.

Karel Dohnal

Porota neví, koho poslala do semifinále – zná jen nástroj a číslo přihlášeného. Taková jsou pravidla Concertino Praga již dlouhých 55 let - anonymita nahrávek a to, že soutěžící nepředstupují před “živou” porotu přináší soutěži originalitu.

Pro pořadatele je milým překvapením počet přihlášených komorních souborů, neboť cvičit on-line komorní hru opravdu nelze a přesto se našlo 28 statečných ze šesti zemí. Dravé mládí totiž nezná překážek. Porota bude opět pracovat on-line a na konci dubna potěší čtyři sólové hráče a čtyři soubory. Poražení to mohou zkusit za rok či dva (u komorní hry), vejdou-li se do věkového limitu.

Druhé kolo sólové kategorie a první kolo komorní kategorie proběhnou v termínu 19. - 23.  dubna. Finalisté obou kategorií budou oznámeni na webu Concertina Praga a sociálních sítích 29. dubna 2021.

Spustit audio