Sto let od domalování Portmonea. Dnešní umělci se poprali s Váchalem

10. květen 2024

Jedno z turistických lákadel Litomyšle má pořád co nabídnout. Teď třeba oslaví kulaté výročí.

„Na sobotní 14. hodinu máme naplánované slavnostní představení malby. Připomínáme si sto let od domalování Portmonea významným malířem a grafikem Josefem Váchalem. Chtěli jsme něco podobného zopakovat,“ říká kurátorka Portmonea Hana Klimešová.

Vyřádili se venku

Místnosti ale pochopitelně nebylo možné vybílit a přemalovat. „Proto jsme si vyhlédli takové pěkné místo na zahradě, kde současní umělci dostali příležitost konfrontovat se s Váchalovým dílem. Nejdřív jsme vyhlásili uměleckou soutěž. Vzešla nám dvojice Vanda Kováříková a Lukáš Kalivoda. Jejich návrh se nám líbil proto, že jde o průhled sadem. Zahrada totiž bývala dvakrát větší než dnes. Byla v ní spousta ovocných stromů, což se umělcům zalíbilo. Dnes tam stojí školní jídelna s obrovským bílým průčelím, které jsme se rozhodli pomalovat.“

Celé jaro bylo přívětivé počasí a umělci tak podle Klimešové měli dostatek času na tvorbu. „Asi týden už je všechno hotové. Zakryté to není. Návštěvníci už teď můžou dílo vidět celé. Zítra ale přijedou samotní umělci, kteří dílo představí. Je zajímavé si poslechnout ideový záměr díla. S kolegou v muzeu jsme k tomu ještě natočili reportáž, která se tam bude pouštět. Jsou tam zachycení, jak malují. Dílo dokonce vznikalo i v noci, třeba i do tří do rána.“

Po spolupráci hádky

Jd eo dům sběratele výtvarného umění, litomyšlského tiskaře Josefa Portmana. Ten se do Váchalova díla zamiloval a chtěl od něj vymalovat své kabinety sbírek. „Váchal tedy jezdil do Litomyšle celkem 5 let. Výmalbu dokončil v roce 1924. Pak se oba muži pohádali. Portman se vždy snažil nějak ušetřit. Otisknout zdarma Váchalovy zakoupené štočky se mu hodilo, ale šlo o porušení autorských práv. Když zase Váchal vydal Krvavý román, tak tam zobrazil majitele domu jako hrabivého hraběte Portmona. Opravené Portmoneum veřejnosti otevřel Ladislav Horáček.“

Umělci Vanda Kováříková a Lukáš Kalivoda se volně inspirují Váchalem a přetváří zeď nedaleko Portmonea

Klimešová připomíná, že Váchal byl poměrně komplikovaná osobnost. „Byl hodně sečtělý, veselý, s neuvěřitelným humorem, fantazií a představivostí. Navíc byl workoholik. Jenom prohlédnout kvantum jeho díla je skoro nemožné.“

V Portmoneu nově mají i Váchalovské talismany. „Na zakázku nám drobné řezby udělal Jiří Jan Očko, který tam taky kdysi vystavoval. Z jedné strany je Váchalův pentagram, který používal v době, kdy se věnoval spiritismu. Najdeme tam magické písmo. Z druhé strany je takový čertík. Dokonce nabízíme taky vína se speciálními etiketami. Bílé je jako Portmoneum a červené ke Krvavému románu.“

Kde je teď k vidění putovní výstava Krvavý román Josefa Váchala? A kam až se jeho sláva dostala v zahraničí? Dočká se překladu do angličtiny? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související