Most přátelství Concertino Praga

30. březen 2022

Mladí, talentování, pracovití a s velkou láskou k hudbě – to jsou laureáti Concertino Praga. Strávili spolu před rokem dva týdny. Zrodila se přátelství, která mohou být i celoživotní, jak už to známe z historie naší soutěže.

Naši soutěžící začínají vždy jako soupeři při velkém finálovém koncertu v Praze, pak přichází týden na jihu Čech a Jihočeský festival Concertino Praga. Nevíme, zda je to kouzlo jižních Čech, velká empatie a inteligence mladých talentovaných hudebníků, či ještě něco jiného, ale ze soupeřů a uzavřených introvertů se stávají přátelé. Při cestách za koncerty tráví hodiny povídáním o hudbě, stejně tak při cvičení v místních ZUŠkách. Pak přeci jen mají trochu volného času a jdou si zahrát fotbal, na procházku Jindřichovým Hradcem nebo u Vajgaru opékají buřty, večery obvykle končí hudebním happeningem na hotelových pokojích. Vznikají tak nejen netradiční hudební uskupení, ale právě ta přátelství, která jsou třeba i na celý život. Laureáti se rozjíždějí jako přátelé, kteří si píší přes sociální sítě, a slibují si, že společně ještě musí něco podniknout.

>> VSTUPENKY <<

Někteří nemají daleko od slov k činům, a tak se potkají zanedlouho v Ostravě v Divadle Jiřího Myrona, kde bude jeden ze společných koncertů. Bylo by škoda nevyužít této příležitosti, když se sjedou z Polska a Německa, pro další koncert. Concertino Praga podává pomocnou ruku a nabízí druhý společný koncert nazvaný Most přátelství Praha – Varšava – Berlín.

PROGRAM

Mark Anthony Lewin (housle)
Johann Sebastian Bach: Sonáta č. 1 g-moll
Adagio – Fuga

Oliwia Stawicka (viola)
Pavol Praženica (klavír)
Cecil Forsyth: Koncert pro violu g-moll
Appassionato (Cadenza) - Moderato - Con moto, agitato

Trio Vyšehrad
Pavol Praženica (klavír)
Natálie Toperczerová (housle)
David Pěruška (violoncello)
Bedřich Smetana: Klavírní trio g-moll, Op. 15
I. Moderato assai
II. Allegro, ma non agitato
III. Finale. Presto.

Mark Anthony Lewin (housle)
Natálie Toperczerová (housle)
Oliwia Stawicka (viola)
David Pěruška (violoncello)
Pavol Praženica (klavír)
Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A-dur, č. 2, Op. 81.
I. Allegro, ma non tanto

 

Koncert bude v pražském studiu S1 Českého rozhlasu ve čtvrtek 5. května, uslyšíte nejen Trio Vyšehrad, které tvoří houslistka Natálie Toperzcerová, violoncellista David Pěruška a klavírista Pavol Praženica, ale také polskou violistku Oliwii Stawickou a německého houslistu Marka Lewina.

Trio Vyšehrad

Trio Vyšehrad vzniklo v roce 2018 v Praze. Klavírista Pavol Praženica studuje u Iva Kahánka a houslistka Natálie Toperczerová studuje u MgA. Leoše Čepického, oba jsou studenty HAMU. David Pěruška studuje hru na violoncello u Petra Nouzovského na Pražské konzervatoři. Členové klavírního tria mají za sebou vedle komorní spolupráce řadu sólových úspěchů a zároveň se věnují i orchestrální hře. V rámci gymnaziální výuky vedla soubor MgA. Martina Hájková, kromě ní mělo trio možnost spolupracovat rovněž s prof. doc. MgA. Leošem Čepickým. Nyní soubor spolupracuje se Štěpánem Ježkem na HAMU. V roce 2021 získalo trio 3. cenu na soutěži Concertino Praga. Kromě toho Trio Vyšehrad vystoupilo na samostatných koncertech např. na velvyslanectví České republiky v Berlíně, v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce, v Domově sv. Karla Boromejského či v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského v Praze. Mezi oblíbený repertoár tohoto hudebního tělesa patří vedle Felixe Mendelssohna-Bartholdyho např. i Sergej Rachmaninov.

Mark Anthony Lewin

Mark Anthony Lewin začal hrát na housle ve věku pěti let. Do deseti let studoval u Tamary Prischepenko, od roku 2015 pracuje pod vedením prof. Bernharda Hartoga na Julius Stern Institute v Berlíně. Zároveň se účastní mistrovských kurzů u prof. Dory Schwarzbergové. Pravidelně vystupuje na hudebních festivalech Youth Classics 2015 (Švýcarsko), Kastela Summer School 2015 (Chorvatsko), International Summer Academy 2016 a 2019 (Rakousko), Chieti Classica 2019 (Itálie). Získal první a třetí cenu na známých mezinárodních soutěžích a měl možnost hrát s několika orchestry, jako je Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní orchestr Německé opery, Havelský symfonický orchestr a některé mládežnické orchestry v Německu a Polsku. V roce 2018 se připojil k Mezinárodní akademii mladých talentovaných hudebníků v Německu a v roce 2020 se stal členem Národního mládežnického orchestru Německa (BJO), který pravidelně vystupuje v největších koncertních sálech po celém světě. Je podporován německou nadací Musikleben, formou které získává možnost hrát na housle Petrus Guarneri z roku 1730.

Oliwia Stawicka

Oliwia Stawicka se narodila v roce 2002 v Lodži (Polsko). Vystudovala hudební školu ve Varšavě a v současné době studuje na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina. Je laureátkou několika polských celostátních violových soutěží, např. v Poznani, Štětíně, Żywci, Zieloné Hoře, Gdaňsku, Koszalinu a také laureátkou mezinárodních soutěží v Ostravě, Bělehradě, Krakově a Elblągu. Se smyčcovým kvartetem Veloce String Quartet získala několik cen v komorní kategorii v Lodži, Toruni, Itálii a České republice. Zúčastnila se mnoha mistrovských kurzů v Polsku, např. v Lusławicích, Bałoszycích, Koninu, Kołobrzegu a Poznani vedených nejznámějšími polskými violisty. Dvakrát hrála na Královském zámku ve Varšavě (sólově i s kvartetem). V roce 2021 získala stipendium ministra kultury v Polsku. Od roku 2020 je chráněncem slavné polské nadace ,,Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci".

Spustit audio