Avantgardista každým coulem. Luigi Nono a 100 let poprvé!

21. leden 2024

Hudební svět si 29. ledna připomene sto let od narození Benátčana, který v poválečném vývoji evropské hudby patřil mezi nejdůležitější umělce. Vedle P. Bouleze a K. Stockhausena byl vůdčí osobností tzv. Darmstadtské školy. Luigi Nono – výtečný hudebník, přítel malířů, levicový intelektuál, vynálezce progresivních technik i brilantní myslitel.

„Skladatel by se měl aktivně zajímat o světové dění, mít široké historické znalosti a být obeznámen s aktuálními novinkami ve vědě, technologii či umění – pak může jeho hudba přispět ke změnám ve společnosti a podílet se na jejím směřování“, prohlašoval Nono, člen Italské komunistické strany.

Hudební skladatel Luigi Nono 8.2.1965 na návštěvě ČRo

Zkušenosti s elektroakustickou hudbou ho dovedly k novému pojetí hudebního prostoru a experimentování s rozmístěním nástrojů/zvuků při koncertním provedení skladeb. Ve Futurissimu se zastavíme u jeho kompozic pro sbor, smyčcové kvarteto i ansámbl s elektronikou. Výsadní postavení má zde účinkování milánského Quartetta Prometeo. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.